Böbreklerinize Ciddi Olarak Zarar Veren 10 Ortak Alışkanlık

+6 oy
195 gösterim
18 Mayıs 2017 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Böbreklerinize Ciddi Olarak Zarar Veren 10 Ortak Alışkanlık

Böbreklerimiz sağlığımız için çok önemlidir. Kanımızı filtreliyor, hormon üretiyor, mineralleri emiyor, idrar üretiyor, toksinleri yok ediyor ve asitleri nötralize ediyorlar. Bedeninizdeki en önemli organlardan biri olarak, böbrekleriniz önemsenmeyi hak ediyor.

Böbreklerinizin kapasitesinin% 20'sinden az bir miktarı ile işlerini yapabildikleri için böbreklerinizin hasar görmesi veya sürekli düşüş göstermesi yıllarca farkedilmemektedir. Böbrek hastalıklarına genellikle "Sessiz Hastalıklar" denir. Bu yüzden çok geç olmadan onlara iyi bakmanız önerilir.

İşte böbreklerinize çok fazla baskı uygulayan ve zamanla ciddi hasara neden olabilen 10 ortak alışkanlığın bir listesi.

1. Yeterli Suyu İçmemek

Böbreğinizin en önemli fonksiyonu kan filtrelemek ve toksinleri ve atıkları ortadan kaldırmaktır. Gün boyunca yeterince su içmediğinde, toksinler ve atık maddeler birikmeye başlar ve vücudunuza ciddi hasar verebilir.

2. Beslenmenizde Çok Fazla Tuz

Vücudunuzun düzgün çalışması için sodyum veya tuza ihtiyacı vardır. Çoğu kişi kan basıncını yükseltecek çok fazla tuz tüketir ve böbreklere çok fazla stres katar. İdeal olarak günlük 5 gramdan fazla tuz tüketilmemelidir.

3. Doğanın Çağrısını Sık Geciktirme

Çoğumuz Tuvalete gitme isteğini görmezden geliyor çünkü çok meşgul ya da umumi lavabolardan kaçınmak istiyor. İdrarın düzenli olarak tutulması idrarın basıncını arttırır ve böbrek yetmezliği, böbrek taşları ve idrar kaçırma neden olabilir. Yani doğa çağrısı yaparken , vücudunuzu dinleyin.

4. Şeker Alışkanlığı

Bilimsel çalışmalar, günde 2 veya daha fazla şekerli içecek tüketen kişilerin idrarlarında protein bulundurma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. İdrarda fazla proteine ​​olması  böbreklerinizin görevini yapmadığının belirtisi olabilir .

5. Vitamin ve Mineral Yetersizlikleri

Taze sebze ve meyvelerle dolu temiz, bütün bir beslenme diyeti yemek genel sağlık ve iyi bir böbrek fonksiyonunuz için önemlidir. Pek çok eksiklik böbrek taşı veya böbrek yetmezliği riskini artırabilir. B6 vitamini ve magnezyum, böbrek taşı riskini azaltmak için çok önemli.

6. Çok fazla hayvan proteini

Protein, özellikle kırmızı et tüketimi fazla ise, böbreklerinizdeki metabolik yükü artırır. Beslenmenizde   fazla protein böbreklerinizin daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir ve böylelikle zamanla böbrek hasarına veya işlev bozukluğuna neden olabilir.

7. Uyku Yoksunluğu

Hepimiz gece dinlenmenin ne kadar önemli olduğunu duyduk. Kronik uyku yoksunluğu pek çok hastalığa bağlıdır ve böbrek hastalıkları da listede yer almaktadır. Gece boyunca vücudunuz zarar gören böbrek dokusunu onarır, bu nedenle vücudunuza kendisinin iyileşmesi ve kendini tamir etmesi için zaman tanıyın.

8. Kahve Alışkanlığı

Tuz gibi, kafein kan basıncını artırabilir ve böbreklerinize fazladan stres atabilir. Zamanla fazla kahve tüketimi böbreklerinize zarar verebilir.

9. Ağrı Kesici İstismarı

Aşırı kullanım veya ağrı kesici kötüye kullanımı, karaciğer ve böbreklerde ciddi hasara neden olabilir.

10. Alkol Tüketimi

Her ne kadar bir kadeh şarap içmek veya az miktarda  bira içmek sağlığımıza faydalı olsada , çoğumuz bir kadehle kalmayız . Alkol aslında böbreklerimize ve karaciğere zarar veren bir toksindir.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 104 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 62 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 135 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 41 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
...